Ozónoterapie je léčebná metoda, která využívá vlastnosti ozónu. Ozón ve vyšších koncentracích poškozuje lidské zdraví, avšak v malém množstvích má výrazné terapeutické účinky, což je jeden z hlavních důvodů jeho využití v medicíně.
Aktivně se používá v zubním a očním lékařství, v chirurgii, v interní medicíně, na neurologii atd. Ozónoterapie se úspěšně používá i na léčbu páteře, poškozených plotének a bolesti nervů. Medicínský ozón je tvořený směsí ozónu a kyslíku v koncentrácích od 1 do 40 μg ozónu na ml kyslíku.
Koncentrace a množství směsi ozónu a kyslíku závisí od místa aplikace. Generátor ozónu vytváří ozón, který aktivuje biatomický kyslík v elektrickém poli a odměří procento ozónu ve směsi O2/O3.
Léčivé účinky ozónu
- dezinfekční účinky likvidují viry, plísně a bakterie
- zabraňuje tvorbě krevních sraženin a zlepšuje prokrvení tkání
- urychluje regeneraci tím, že podporuje tvorbu nových cév v poškozených tkáních
- podporuje imunitní systém
- má protizánětlivé účinky
- má analgetické účinky, používá se na utišení bolestí různého původu
- má antiedematózní účinky, zabraňuje tedy opuchnutí a hromadění tekutiny v organizmu
- má protinádorové účinky
Ozónoterapie je považovaná za bezpečnou a efektivní terapii, která může zkrátit dobu léčby a urychlit návrat do běžného života. Díky svým léčivým účinkům představuje výhodnější způsob léčby než klasická chirurgická operace.
Vede k odbourávání bolesti, a navíc je výhodnější i po finanční stránce, než zákroky vykonané na operačním sále. Navíc nemá léčba prakticky žádné vedlejší účinky na rozdíl od jiných léčebných metod.