Co je to CADR hodnocení

U elektronických zařízení se nejčastěji zákazníci orientují podle jejich výkonu. V případě čističek vzduchu však slouží k určování jejich síly - CADR hodnocení a nikoli výkon sám o sobě. S nárůstem oblíbenosti čističek vzduchu v domácnostech se vynořují otázky, co je nejlepší řešení pro prevenci před alergiemi a astmatickými problémy.

 

CADR je zkratka pro rychlost čištění vzduchu. Tato číselná hodnota nám obecně ukáže, kolik konkrétních částic je zapotřebí ze vzduchu odstranit. Jinými slovy, hodnocení CADR naznačuje, jak rychle může čistička vzduchu vyčistit vzduch v místnosti konkrétní velikosti. Například čistička vzduchu s ratingem CADR 300 cfm vyčistí místnost o rozloze 300 čtverečních stop mnohem rychleji než čistička vzduchu s ratingem CADR pouze 200 cfm.

 

Hodnota CADR se uvádí ve veličině cfm, což znamená kubická stopa za minutu. 1 kubická stopa za minutu je v přepočtu 0.000471947443 kubických metrů za sekundu. Měření se provádí s nečistotami vzduchu, jako jsou pyl, kouř a prach. Tyto tři vzduch znečišťující látky jsou nejen malé částečky, ale také nejvíce nežádoucí nečistoty při určování čistoty vzduchu. Částice kouře jsou nejjemnější nečistoty o velikosti od 0,1 do 0,3 mikronu. Následují částice prachu o velikosti 0,5 až 3 mikrony a tuto skupinu uzavírají částice pylu o velikosti od 5 do 11 mikronů, které lze vidět i pouhým okem. Z hodnoty CADR vyplývá, že čistička vzduchu s vysokým indexem CADR má opravdu vysoký výkon ventilátoru a tím pádem dokáže i pokrýt větší místnosti.


Jak se testování provádí?

 

Tento test je snadno srozumitelný, ale je také skutečně přesný. Při testování vložíme čističku vzduchu do testovací komory se stanoveným množstvím nečistot. Po 20 minutách provozu čističku vzduchu zastavíme a změříme kvalitu vzduchu v této komoře. Na konci testování uděláme závěr o hodnoceních CADR pro tuto čističku vzduchu. Toto testování však má i své limity. Hodnocení je prováděno pouze na konkrétních nečistotách jak jsme zmiňovali v odstavci výše. Pokud potřebujeme čističky, které ničí konkrétní druhy virů nebo bakterií, CADR hodnocení není dostatečně relevantní údaj.

Ionizátory jsou také jeden z důvodů proč CADR hodnocení není správné. Ionizace je totiž proces spojování mnoha malých částic do větších, ale nikoli jejich zachytávání. Tyto větší částice pak často padají na podlahy, stěny nebo vybavení místnosti. Pokud tyto větší částice neodstraníme z povrchů, dokážou se do vzduchu opakovaně dostat.

 

Doufáme, že jsme vám ozřejmili limity hodnocení CADR v tomto krátkém příspěvku. I když je hodnocení CADR jedním z hlavních faktorů při výběru čističky vzduchu, je třeba sledovat i jiné specifikace výrobku. Levnější verze čističky s větším CADR číslem automaticky neznamená, že je účinnější než dražší model s nižším CADR číslem. Důležité je při výběru sledovat i kvalitu použitých filtrů a dodatečné technologie, které čistička obsahuje.

Zpět do obchodu